Facebook / Sosyal Ağ

Aşağa gitmek

Facebook / Sosyal Ağ

Mesaj tarafından Destiny Bir Salı Ara. 07, 2010 7:32 pm


Facebook Inc, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.

Temmuz 2007 itibarıyla, 34 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Alexa istatistiklerine göre facebook 31 Ekim 2010 itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 2'inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç'in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama'nın 3., ABD, Avustralya ve Türkiye'nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.

Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

Facebook'un şu anda 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006'da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch'a göre; A.B.D.'deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85'inin facebook'da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60'ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook'da vakit geçirdiğini söylemektedir.


Facebook'un Kurucusu, eski Harvard Üniversitesi Öğrencisi Mark Zuckerberg13 Mart 2009 itibarıyla facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.

Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.

2006 yılında, MySpace'in News Corporation'a satılmasıyla facebook'un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise facebook'u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.

İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006'da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; Google YouTube'u satın aldıktan sonra, facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.

Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook'un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.

24 Ekim 2007'de; Microsoft facebook'un %1,6'lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle facebook hisselerine yönelmektedir.

2008 Ağustos'unda Facebook'un aylık 100 milyon aktif kullanıcısı vardı. İnsanlar birbirini Facebook'a çağırdı ve bu sayı 7 ayda iki katına çıktı. 2009 Nisanı'nda ise bu sosyal ağın ulaştığı insan sayısı 200 milyondu. 2009 Temmuz'unda ise dört aydan kısa bir sürede Facebook kullanıcı sayısı 50 milyon daha artarak 250 milyona ulaşmıştır.

23 Temmuz 2009'da başlayan bir uygulamayla Facebook'a, Yahoo sitesi içerisinden ulaşma imkânı getirilmiştir.” Planı olan bir adam gibi mi duruyorum. Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım. ” (Joker)
avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Facebook / Sosyal Ağ

Mesaj tarafından Evanescense Bir Perş. Ara. 09, 2010 11:39 pm

Facebook'a yeni yüz

Dünyanın en büyük sosyal iletişim ağı Facebook görünümünü yeniliyor. Yıl sonundan itibaren güncellenecek olan profil sayfalarıyla artık kişilerin kendilerini daha iyi ifade etmesi sağlanacak.


Ayrıca kişilerin müzik, spor, sinema gibi özel ilgileri uygun fotoğraflarla birleştirilerek, ayrı başlıklar altında toplanacak. Böylece, bir tek 'tık' ile diğer kullanıcılar ve arkadaşlarla ortak ilgi alanlarını bulmak da kolaylaşacak. Yeni sistemin Facebook'a reklam verecek reklamcıların işini kolaylaştıracağı tahmin ediliyor.

GİZLİLİK DEĞİŞMİYOR
Facebook yetkilileri, sitenin bilgi gizliliğinde herhangi bir değişikliğe gitmediğini vurguluyor. Facebook'un yeni görünümü, gelecek yıldan itibaren kullanıcıların hizmetine sunulacak. Facebook'un son yapacağı değişikliklerin internet devi Google ile aralarındaki rekabeti kızıştıracağı değerlendirmeleri yapılıyor.

KIZ BULMAK İÇİN KURMADIM
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bir TV'de 'The Social Network' filmiyle ilgili soruları yanıtladı.

Zuckerberg, 'Beni sanki Facebook'u kurmaktaki amacım 'kızları elde etmekmiş' gibi göstermişler, değil mi? Böylece benim şu anki kız arkadaşımla Facebook'u kurmadan önce dahi çıkmakta olduğum gerçeğini göz ardı etmişler' dedi.

ESKİ KURUCUDAN ZUCKERBERG'E RAKİP SİTE
Popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook kurucularından Chris Hughes, yardım amaçlı yeni bir sosyal ağ kurdu.

3 Aralık tarihinde resmi olarak kullanıma açılan Jumo, internet nüfusunu yönlendiren sitelerin mantığını kullanarak kullanıcıların boş zamanını iyi değerlendirmeyi amaçlıyor. Üye olduktan sonra kullanıcılar konuları takip edebiliyor ve yardım aktivitelerinde bulunabiliyor. Hizmetin kurucusu Chris Huges, ziyaretçilerinin 'tıkla ve unut' mantığıyla davranmayacağını, hizmetlerinin kullanıcıların birçok alanda görev yapan farklı uzmanlara erişmesini kolaylaştıracağını umuyor.avatar
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj Sayısı : 414
Kayıt tarihi : 23/05/10
Yaş : 25
Nerden : Kime ne?..

http://sinemayadair.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Facebook / Sosyal Ağ

Mesaj tarafından Evanescense Bir Perş. Ara. 09, 2010 11:54 pm

Facebook'tan WikiLeaks'e destek

Dünyanın en büyük sosyal ağı, gelen taleplere karşın WikiLeaks sayfasını kapatmayacağını açıkladı.ABD’nin diplomatik yazışmalarını kamuoyuna açmaya başlayan WikiLeaks’e baskılar artarken, siteye Facebook’tan önemli bir destek geldi. 550 milyona yakın abonesi bulunan Facebook, gelen taleplere rağmen WikiLeaks’in sayfasını kapatmayacağını açıkladı.

Facebook’un Washington’da yerleşik Halkla İlişkiler ve İletişim Direktörü Andrew Noyes, sitedeki WikiLeaks sayfasının ne içerik standartlarını ihlal ettiğini ne de sayfaya yüklenen içeriğin site kurallarına aykırı olduğunu bildirdi.

ABD’de senatör Joe Libermann liderliğindeki bir lobi grubu, Amerikan ve Avrupalı şirketlerin WikiLeaks ile çalışmasını engellemek için yoğun bir kampanya yürütüyor.

Amazon, Visa, MasterCard, PayPal, EveryDNS, Switzerland Post Bank gibi pek çok büyük firma, WikiLeaks’in hesaplarını iptal etmiş, para ve iletişim akışını durdurmuştu.


avatar
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj Sayısı : 414
Kayıt tarihi : 23/05/10
Yaş : 25
Nerden : Kime ne?..

http://sinemayadair.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz