İnternet (Dünya Parmaklarının Ucunda)

Aşağa gitmek

İnternet (Dünya Parmaklarının Ucunda)

Mesaj tarafından Destiny Bir Salı Ara. 07, 2010 7:37 pm


İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. TDK, İnternet sözcüğüne karşılık olarak Genel Ağ'ı önermiştir. İnternet yerine zaman zaman sadece Net sözcüğü de kullanılır.

İnternet, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik, ticari, devlet, ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. İnternet üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. İnternet üzerinden oyunlar da oynanabilir.

” Planı olan bir adam gibi mi duruyorum. Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım. ” (Joker)
avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: İnternet (Dünya Parmaklarının Ucunda)

Mesaj tarafından Destiny Bir Salı Ara. 07, 2010 7:39 pm

İnternette WikiLeaks dayanışması!

WikiLeaks kurucusunun hesaplarını donduran İsviçreli bankanın web sitesi de dahil Assange'ı köşeye sıkıştıran pek çok kurumun sitesi DoS saldırılarına maruz kalıyor.


WikiLeaks'ı köşeye sıkıştırmaya çalışan devlet kurumları ve şirketlere, sivil 'beyaz şapkalı' hackerlar savaş açtı. Özellikle Batı kamuoyunda WikiLeaks ve Assange'a destek artarken, 'hacktivist' denilen hacker grupları da Assange'ı zor durumda bırakan kuruluşların sitelerine saldırı düzenliyor.

Önceki gün WikiLeaks'in bağışları topladığı çevrimiçi ödeme sistemi PayPal'ın kurumsal sitesi, WikiLeaks hesabını kapattığını açıkladıktan kısa süre sonra 'Anonymous' adlı hacker grubunun saldırısıyla çöktü.

Bugün sabah çok erken saatlerde, bu kez Assange’ın hesaplarını donduran İsviçreli Switzerland Post’un web sitesi bilgisayar eylemcileri tarafından çökertildi.

Kendini Operation: Payback (Görev: Misilleme) olarak adlandıran grup, Twitter’da yayınladıkları mesajda, bankanın sitesine DoS (Denial of Service) saldırısı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

WikiLeaks ile her hangi bir organik bağı olmadığını söyleyen hacker ekibi, "Ancak aynı demokratik hedefleri paylaşıyoruz" dediği WikiLeaks'e destek için eylemlerini sürdüreceğini bildirdi.

İki hacker grubu da PayPal'in dışında, sunucularından WikiLeaks'i atan Amazon, alan adı hesabını kapatan EveryDNS ve Assange'ı 'terörist' olarak nitelendiren çeşitli hükümet kurumları olmak üzere pek çok hedefe siber-saldırı gerçekleştirmeye devam edeceklerini duyurdu.

Birbiriyle normalde bir bağı olmayan yüzlerce hacker'ın güçbirliğinden oluştuğu söylenen 'Anonymus' grubu adına yapılan bir açıklamada, "devletlerin baskısına boyun eğen tüm firma ve kuruluşların hedefte olduğu' belirtildi.

"HEPİMİZ WIKILEAKS'İZ"
Hackerlara ek olarak, tüm dünyada yüzlerce siber-demokrasi grubu, alan adı ve sunucu problemleriyle karşılaşan WikiLeaks'e 'ayna' görevi görerek kendi alan adlarını WikiLeaks'e yönlendiriyor. Geçen hafta sayısı 50 civarında olan bu siteleir, WikiLeaks'e yönelik sindirme girişimlerinden sonra 1000'e yaklaştı.

Bu arada Assange'ın geçen hafta yaptığı "Sırada büyük bir Amerikan bankasına ait belgeler var" şeklindeki açıklamasına konu olduğuna inanılan Bank of America, belgelerin açıklanma ihtimaline karşı WikiLeaks ile mücadele etmek için 'acil müdahale ekibi' kurdu.

Business Insider sitesinin haberine göre bu ekibin WikiLeaks ile 'hangi yolları kullanarak' mücadele edeceği bilinmiyor.

Assange, geçen yıl verdiği bir mülakatta "şu an Bank of America genel müdürünün bilgisayarından çıkan 5GB'lik dosyanın bulunduğu bir sabit diskin üstünde oturuyorum. Bunları dev bir .zip dosyası olarak yayınlamak mümkün ama bu işe yaramaz. Önemli bölümleri bulup onları yayınlayacağız" demişti. WikiLeaks'in kısa süre sonra Bank of America'ya ait belgeleri yayımlaması bekleniyor.

WikiLeaks'e yönelik baskıların son ayağında, VISA kredi kartı kuruluşu, MasterCard'dan bir gün sonra WikiLeaks'e yapılan ödemelerde kendi kartlarının kullanımını yasaklama kararı aldı.


” Planı olan bir adam gibi mi duruyorum. Benim ne olduğumu biliyor musun? Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım. ” (Joker)
avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz