Çizgi roman

Aşağa gitmek

Çizgi roman

Mesaj tarafından Destiny Bir C.tesi Haz. 19, 2010 9:43 am

Çizgi roman veya resimli roman, çizgi ile hikâye anlatmak için birbirini takip eden panellerin (çerçevelenmiş resim) kullanıldığı bir sanat türü.

Terimler
Panel: Hikayenin gelişimini göstermek amacıyla sayfanın belli parçalara ayrılmasıyla oluşan, çerçevelenmiş bir kompozisyon birimi.

Balon: Konuşma, düşünme metinlerini panel üzerinde yerleştirmek için kullanılan görsel araç.

Ses Efekti: Sayfa yapısı içine hikâyedeki sesleri ifade etmek için yerleştirilen görsel araç.

Tarihçesi
Bir yirminci yüzyıl sanatı olarak doğan, edebiyat ve resmin birleşiminden daha öteye giderek kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratan anlatı sanatı. Çizgi romanın ilk örneği olarak genellikle Richard Fenton Outcalt'in "The Yellow Kid(Sarı Çocuk)" (1896) gazete bandı gösterilir. Daha önce yazılı basında yer alan bazı denemelerden Yellow Kid'i ayıran özelliği, devamlı bir karakter olarak bantta görülen küçük çocuk etrafında gelişen anlatıda ilk defa çizim içine yerleştirilmiş yazıların yer almasıydı, ki bunlar yazı balonlarının atasıydı.

Yirminci yüzyıl başlarında Amerika gazetelerine üretilen ve bu gazete rekabetinin önemli bir ögesi haline gelen çizgi-bantlar daha sonra dergi formatında toplanarak yeniden basılmaya ve dağıtılmaya başlandı. Bu çizgi roman dergiciliğinin başlangıcıydı. Zamanla gazete için üretilen stokların talebi karşılamaması sebebiyle dergiler için özgün üretim ve çizgi roman yayımcısı firmaların oluşumu tetiklenmiş oldu.

"Pulp" ile birlikte 1930-1940'larda olağanüstü satış rakamlarına ulaşan çizgi roman Süperman ile popüler kültüre önemli bir katkı da yapıyordu. Alex Raymond, Hal Foster gibi olağanüstü sanatçılar, bu sanatın ilk başyapıtlarını oluşturdu. Aynı dönemde "The Spirit(Ruh)" gazete bandıyla ünlenen Will Eisner, uzun ve verimli yaşamında bu sanata ait kuramsal çalışmalar da yaptı. Bugün sanatçının adını taşıyan yüksek prestijli bir ödül bulunmaktadır.


EC Comics Dönemi

II. Dünya Savaşı sonrası A.B.D.'de sektördeki en büyük paya sahip süper kahraman fantezi çizgi romanları popülerliklerini yitirdi. Onların yerine pulp edebiyatın kullandığı yetişkin temalar (suç, gerilim, korku, bilim kurgu) etrafında EC Comics önderliğinde yeni bir akım başladı. Fakat bu akım da kaçınılmaz olarak tutucu çevrelerden şiddetli bir tepkiyle karşılaştı. Çocuklar için yapıldığı varsayılan bir yayın türünün suç ve korku ögeleri içermesi, dönemin paranoyak cadı avı psikolojisinin ekmeğine yağ sürmüştü. Senato soruşturmalarına dek varan bu süreç sonunda çizgi roman içeriklerine sert yasaklamalar getiren bir tür oto sansür mekanizması oluşturuldu. Bunun sonucunda bu tür çizgi romanlar ve türün önderi EC piyasadan silindi.

Marvel Dönemi

60'ların başında küçük bir çizgi roman firması olan Marvel Comics bir tür mucizenin beşiği oldu. Bu mucize, çoktan ölmüş ve bir daha dirilmeyeceği düşünülen süper kahraman çizgi romanlarının yeniden doğuşu ve küçük bir firmanın sektörün ana motoru haline gelişiydi. Marvel'in yayın yönetmeni Stan Lee (Stanley Lieber) bir çizgiroman dehası olan Jack Kirby'nin firmasına gelişiyle daha öncekinden bambaşka bir süper kahraman evreni kurmaya girişti. Daha sonra Steve Ditko, Billy Everett gibi sanatçıların da kendi yaratıcılıklarını da katmalarıyla bu çıkış bir çığa dönüştü. Stan Lee, aksiyon bazlı maceralara dramatik "pembe dizi" ögeleri yerleştirerek, daha önce yarı tanrı edasında dolaşan süper kahramanları halkın arasına indirdi. Artık kozmik maceraların yanı sıra kira, trafik ya da aşk acısı gibi dertlerle de uğraşıyorlardı.

Modern Zamanlar

1980'li yıllarda Alan Moore, Frank Miller, daha sonra 90'ların başında Neil Gaiman gibi yaratıcılar Amerika cephesinde çizgi romanı yetişkinlere yakınlaştırdı. Son dönemin bu yetişkinlere yönelik, çoğunlukla pembe dizi formatında değil de kendi başlarına birer hikâye, hatta romana benzeyen eserleri İngilizce konuşulan ülkelerde 'graphic novel' adıyla anılmış, yine bu dönemde Türkiye'ye de Ergün Gündüz tarafından Joker ve Resimli Roman dergileri vasıtasıyla getirilme amacı güdülmüşse de ne bu türün ne de 'graphic novelın karşılığı olarak teklif edilen resimli roman teriminin Türkiye'de pek tutunduğu söylenemez. Avrupa’da ise başlangıcından beri daha saygın bir gözle bakılıyordu çizgi romana.


Türkiyede yayınlanan şekliyle: JerikoDiğer önemli bir çizgi roman okulu olarak yirminci yüzyılın son döneminde bütün dünyayı saran Japon çizgi romanı Manga ise, animelerinde (Japon animasyonlarının) desteğiyle piyasaları hareketlendirdi.

Günümüzdeki durum
Yirmibirinci yüzyılda manga dışında ciddi bir pazar kaybı yaşayan çizgi roman, Hollywood’un çizgi roman ürünlerine gösterdiği ilgi ile bir yandan yeniden ilgi çekmeye başlarken, bir yandan da film için öneri oluşturmak için üretilmek gibi bir çelişki yaşamaya başladı.
avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Destiny Bir Paz Tem. 18, 2010 1:10 am

Agatha Christie klasikleri çizgilerde

Çizgi Roman Polisiye Klasikleri serisinin ikinci kitabı da okurla buluşuyor. Agatha Christie NTV Yayınları ile şimdi çizgi romanda...


Yoğun bir ilgiyle karşılanan, ilk baskısı anında tükenen Baskerville Laneti’nin hemen ardından, Çizgi Roman Polisiye Klasikleri serisinin ikinci kitabı da okurla buluşuyor. Kitapta, polisiye edebiyatın tartışılmaz en büyük ismi Agatha Christie’nin iki hikâyesi var: Şark Ekspresi’nde Cinayet ve Gizli Düşman.

Serinin ikinci kitabının ilk dedektifi Şark Ekspresi’nde Cinayet‘i çözen Hercule Poirot. Christie’nin ilk romanı Styles’da okurla buluşan, daha sonraki 50 yıl boyunca “küçük gri hücre”leri sayesinde yaklaşık 100 farklı macerayı çözen Belçikalı dedektif Hercule Poirot.

Yazarın bir diğer gözdesi ise Gizli Düşman‘ın dedektifleri Tommy & Tuppence. “Genç Maceracılar” adında bir şirket kuran bu iki gencin de Poirot’dan aşağı kalır yanı yok.

Agatha Christie’nin iki kitabı da dilimize polisiye edebiyatın ülkemizdeki en hatırı sayılır isimlerinden Sevin Okyay tarafından kazandırıldı. Yaptığı çalışmalarla, hem okurun yeni yazarlarla tanışmasına hem de türün edebiyat dünyasında daha saygın bir yer edinmesine vesile olan Okyay, NTV Radyo için dokuz yıldır Cinayet Masası’nı hazırlıyor.

Sahne, sinema, televizyon, radyo, sesli kitap ve bilgisayar oyunlarına yıllardır yapılan başarılı uyarlamaların ardından Agatha Christie’nin en meşhur romanları artık çizgi roman olarak da okurların karşısında. Böylece hem okumuş olanların yeniden keyifle okuyacağına hem de belki Christie’yi okumamış yeni bir kuşağın onun eserlerini tanıyacağına inanıyoruz.

[wow]''Agatha Christie, 78 roman, 19 oyun, 100’den fazla kısa hikâye yazdı. 58 yıldır hiç aralıksız sergilenen tiyatro oyunu The Mousetrap / Fare Kapanı, 25.000’inci performansına yaklaştı. Romanları 50’den fazla dile çevrildi, iki milyardan fazla sattı. Sahnede, ekranda, beyazperdede, radyoda o var, eserleri çizgi roman ve video oyunu da oldu. Kitapları 30’dan fazla sinema, 50’den fazla TV filmine, 18 çizgi romana ve 8 video oyununa uyarlandı. ''[/wow]
avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Destiny Bir Paz Tem. 18, 2010 1:13 am

Çizgi Roman Polisiye Klasikleri serisi başladı

NTV Yayınları’nın yeni serisi Çizgi Roman Polisiye Klasikleri iki büyük yazarın, Agatha Christie ile Conan Doyle’un eserleriyle başlıyor. Serinin ilk kitabı Doyle’un Baskerville Laneti, başrolde ise unutulmaz dedektif Sherlock Holmes var.


“Bütün bunların anlamı nedir, Holmes?”

Aşınmış bir baston; gözden kaçmış bir aile portresi; firari bir katil ve bir hayalet köpek üzerine kurulu eski bir lanet... Müthiş dedektif Sherlock Holmes bu en meşhur davasının ardındaki esrarı çözebilmek için tüm becerisine ve sadık dostu Dr. Watson'ın güvenilir desteğine ihtiyaç duyuyor.

“Cinayet bu, Watson!”

NTV Yayınları’nın yeni serisi Çizgi Roman Polisiye Klasikleri iki büyük yazarın, Agatha Christie ile Conan Doyle’un eserleriyle başlıyor. Serinin ilk kitabı Doyle’un Baskerville Laneti, başrolde ise unutulmaz dedektif Sherlock Holmes var.

Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes'u yaratırken Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eski hocası Joseph Bell'den esinlendi. Bell'in titiz çıkarımları ve nesnel analizleri, bir "göz uzmanı" olarak Dr. Conan Doyle'un kendi meslek hayatında da önemli bir etkiye sahip olmuştu. Bell ne kadar ciddiyse o kadar cana yakın olan Watson adındaki hekim ise Holmes'un sadık dostu Dr. Watson için bir model oluşturdu.

Conan Doyle meslek hayatının tam ortasındayken yazdığı Baskerville Laneti'nde hem meşhur "suç uzmanı"nı diriltmiş hem de doğaüstüne yönelik ömür boyu süren saplantısını dramatize etmişti. Hikâyede Devonshire Bozkırları'nın kadim ve tehlikeli coğrafyasında Holmes'a bir dizi bilim meraklısı eşlik ediyor: Hikâyelerini kayda geçiren sadık dostu Dr. Watson'ın yanı sıra bir başka tabiple "bir bilim heveskârı" olan Dr. Mortimer'la; amatör astronom avukat Frankland'le; ve mantıki sınıflandırmaya düşkünlüğü neredeyse Holmes'unkine denk Darwinyen kelebek koleksiyoncusu Stapleton'la tanışıyoruz.

Çizgi Roman Polisiye Klasikleri serisinin bir sonraki kitabı Cinayet Kraliçesi Agatha Christie’nin iki unutulmaz eserini bir araya getirecek: Şark Ekspresi’Nde Cinayet ve Gizli Düşman.


Kutlukhan Kutlu'nun çevirisiyle Baskerville Laneti NTV Yayınları'ndan çıktı.

SERİNİN DİĞER KİTAPLARI
MACBETH, DAVA, FRANKENSTEIN, SUÇ ve CEZA, MADAM BOVARY, SAVAŞ VE BARIŞ, DORIAN GRAY'İN PORTRESİ.
avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Destiny Bir Paz Tem. 18, 2010 1:14 am

avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Destiny Bir Paz Tem. 18, 2010 1:16 am

avatar
Destiny
Joker
Joker

Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 22/05/10
Yaş : 32
Nerden : Destiny..

http://fatihmuldur.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Evanescense Bir Çarş. Eyl. 01, 2010 12:40 pm

Efsane çizgi romanda devam ediyor

Bu hikâyeler televizyonda yok... Buffy Vampir Avcısı'nın yeni maceraları NTV Yayınları'ndan çıkan çizgi roman ile devam ediyor.“Her nesilde bir seçilmiş vardır. O, tek başına vampirlere, iblislere ve karanlık güçlere karşı savaş verir. O, Avcı’dır.”

rsdh v3Joss Whedon’ın aynı adlı televizyon dizisinden uyarlanan BUFFY VAMPİR AVCISI’nın yeni maceraları sadece çizgi romanda...

Dünyanın dört bir yanında fenomene dönüşen dizi yedinci senenin sonunda ekranlara veda etse de bu Buffy’nin maceralarının sona erdiği anlamına gelmiyor. Sekizinci sezon dizinin yaratıcısı Joss Whedon’ın yazdığı çizgi romanlarla devam ediyor.

İlk albümü büyük ilgiyle karşılanan BUFFY VAMPİR AVCISI’nın ikinci albümü de piyasada. NTV Yayınları’nın Çizgi Roman TV Serisi’nin ikinci kitabı, GELECEK YOK ve DÜNYALAR ARASINDA adlı hikâyelerin yer aldığı çizgi roman Buffy hayranlarının yüzünü güldürecek.

Çizgi Roman Dünya ve Polisiye Klasikleri, TV Serisi internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.
avatar
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj Sayısı : 414
Kayıt tarihi : 23/05/10
Yaş : 25
Nerden : Kime ne?..

http://sinemayadair.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Evanescense Bir Perş. Eyl. 02, 2010 4:39 pm

Darth Vader Türkiye’ye geliyor

Dave Prowse dünyada ilk defa yayımlanacak 'Darth Vader Özel Çizgi Roman’ı için Türkiye’ye geliyor.Star Wars hayranları sıkı durun... Dave Prowse ( Star Wars A New Hope , The Empire Strikes Back , Return Of The Jedi filmlerinde Darth Vader’ı canlandıran İngiliz aktör ) JBC Yayıncılık’ın davetlisi olarak , dünyada ilk defa yayımlanacak Darth Vader Özel Çizgi Roman’ı için düzenlenecek imza günlerine geliyor.


Kehanete göre güce dengeyi getirecek kişi o olacaktı.... Yaşayan tüm canlılar arasında özel ve seçilmiş biri olacaktı... Gücü kullanma şekliyle, sevgisiyle ve en önemlisi eşi bulunmazlığıyla karanlığı evrenden silecekti... Oysa o karanlığın efendisi olmayı seçti, ve belki içindeki ışık sonsuza dek kaybolmuş olsaydı, bunu başaracaktı da... Ama yine de kehanet gerçekleşti. Kaçınılmaz olan olması gerektiği gibi, olması gerektiği anda ve olması gerektiği şekilde gerçekleşti ! Kara zırhın arkasında yine de bir insan duruyordu. Harap olmuş bedenini ayakta tutan makinalara rağmen, aydınlık tarafın küçüçük bir ışıltısı orda saklanmış bekliyordu...

Dünya tanıtımı Türkiye’de başlayacak çizgi roman 7 hikayeyi barındırıyor. Daha çok filmlerde gözükmeyen, anlatılmamış hikayelerden oluşan eser, LucasFilm ve Dark Horse'un en gözde çizerleri ve yazar ekibi tarafından hazırlandı.İmza Günü Aktiviteleri
3 Eylül Ankara : Lo&Loud Store @ Tunalı Hilmi Caddesi : 13:30
4 Eylül Istanbul : D&R @ Astoria : 12:00
5 Eylül Istanbul : D&R @ Caddebostan Kültür Merkezi : 13:30

EN SEVİLEN 'KÖTÜ' ADAM
Beyazperdenin en 'kötü' karakterlerinden Darth Vader Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi Bölüm IV - Yeni Bir Umut (1977), Bölüm V - İmparator (1980), Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (1983) ve serinin çekilen son filmi Bölüm III - Sith'in İntikamı (2005) filmlerinde yer alıyor.

Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI's 100 Year “100 Heroes and Villains” listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.

İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader seride gücün kötü yüzünü yansıtıyor.

Dünya’da en çok figür ve hediyelik eşyası satılan sinema kahramanı olan Darth Vader, Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesinde Dave Prowse tarafından canlandırıldı.

TÜM DÜNYA ONU O ROLLE TANIDI
1 Temmuz 1935 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen David Prowse, küçük yaşta başladığı vücut geliştirme sporunun meyvelerini 1962 yılında toplamaya başladı. Ağırlık kaldırma şampiyonu unvanını 1964’e kadar elinde bulundurduktan sonra Tokyo olimpiyatları için takıma alınmaması üzerine zorunlu olarak emekliye ayrıldı.

Kendisini Britanya’nın En Güçlü adamı olarak lanse ederek, Crystal Palace’taki National Sports Centre’da yöneticilik yapmaya başladı. Ardından da kendi spor salonunu açtı.

Televizyonla ilk tanışması 1967'de Casino Royale filmi ile oldu. Ardından “A Clockwork Orange”, “Horror of Frankenstein” gibi kült yapımların yanında BBC efsanelerinden sayılan “Doctor Who”, “Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” gibi dizilerde küçük rollerde yer aldı.

“Kariyerimdeki en önemli rollerden biri” olarak bahsettiği “Green X Code Man” karakteri ile 1976-1989 yılları arasında İngiliz televizyonlarında çocuklara trafikte uyulması gereken kuralları öğretmeye çalıştı.

Superman filmi için, Superman rolünü alamasada, Christopher Reeve’in özel çalıştırıcısı olarak filme çok büyük katkılar sağladı.
avatar
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj Sayısı : 414
Kayıt tarihi : 23/05/10
Yaş : 25
Nerden : Kime ne?..

http://sinemayadair.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Çizgi roman

Mesaj tarafından Evanescense Bir Cuma Ara. 17, 2010 10:02 amavatar
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj Sayısı : 414
Kayıt tarihi : 23/05/10
Yaş : 25
Nerden : Kime ne?..

http://sinemayadair.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz