SORAYA'YI TAŞLAMAK

Aşağa gitmek

270810

Mesaj 

SORAYA'YI TAŞLAMAK
SORAYA'YI TAŞLAMAK


BÜTÜN DÜNYA DUYMALI!


Filmin Kadrosu: James Caviezel, Mozhan Marno, Navid Negahban, Shohreh Aghdashloo
Yönetmen: Cyrus Nowrasteh
Filmin Konusu: Gazeteci Freidoune’nun arabası bozulur, durduğu küçük köyde onun gazeteci olduğunu anlayan Zahra, konuşmak için peşine takılır. Yeğeni Soraya, köylüler tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, vahşetin köyün sırlarının arasında kalmaması için elinden geleni yapmaya kararlıdır
Ülke:ABD
Yapım yılı:
2008
Gösterim tarihi(Türkiye):14 mayıs 2010.Soraya Manutchehri

Doğum: Tahmini 1950, İran

Ölüm: Ağustos, 1986. Kupayeh, İran

Yaş: 36

Ölüm Nedeni: Halk'ın taşlaması neticesinde kafatası kırılması.
Yedi çocuk annesi bir kadın. Kendi deyimiyle 'zahmetsiz bir eş'
13 yaşındayken değiş tokuş olarak planlanan bir evlilikle, küçük suçlardan sabıkalı, 20 yaşındaki Ghorban Ali ile evlendirilir.
Soraya 23 yıllık evlilikte dokuz kez hamile kalır. Kocasının dayaklarından dolayı iki bebeği ölü doğar. Sadece dayak değil, hakaretleri ve fahişelerle düşüp kalkmaları da vardır. Ama en kötüsü en büyük iki oğlunu sürekli annelerine karşı kışkırtır.
Aslında Ghorban Ali adi bir suçlu değildir. O Humeyni yönetiminde, kökten dinciliği maske olarak kullanan sadist ve acımasız bir adamdır.
Komşu kasabada gardiyan olarak çalışır. Orada tanıdığı 14 yaşındaki bir kıza göz koyar. Onunla mutlaka evlenmelidir. Humeyni’nin yönettiği İran’da çok eşlilik yasaldır aslında ama Ghorban Ali , hem iki ailenin bakımı üstlenmek , hem de ilk karısını boşayıp nafaka vermek istemez. Bu durumda ilk karısını nasıl başından def edecektir? Sadakatsizlikle suçla, kurtul!
Kocasının hiçbir şeyi kendi gözleriyle görmesi ya da Soraya’nın tamamen masum olması önemli değildir. Bu iftiranın sadece Ghorban Ali’nin kuzeni tarafından onaylanması, üstelik “orada bir gülümseme”, “şurada bir el değmesi” gibi anlamsız suçlamalarla onaylanması yeterlidir.
Adli makamlar bu uyduruk iftiraları “kanıt” olarak kabul eder mi?
Eğer şeriat kanunları geçerliyse ve o kanunları uygulayanların başında, Şah yönetimi zamanında çocuk tacizciliğinden hapise atılıp, daha sonra gardiyan Ghorban Ali tarafından suçu ve ahlaksızlığı örtbas edilip 'saygıdeğer' bir molla olan başka bir ahlaksız varsa, kanıtlar tamdır ve geçerlidir.
15 Ağustos 1986,

Soraya sadakatsizdir!

Soraya suçludur!

Cezası ölümdür!

Ve ölene kadar taşlanmalıdır!


Türkiye'de yasaklamak istediler
İran'ın, “recm” cezasını anlatan “Soraya’yı Taşlamak” filminin gösteriminin engellenmesi için Türkiye’ye defalarca başvurduğu ortaya çıktı..

Ancak Türkiye, her seferinde gelen talebe olumsuz yanıt verdi. Film bugün vizyona giriyor.

İranlı yetkililerin, bugün vizyona girecek, “recm”i konu alan “Soraya’yı Taşlamak” filminin Türkiye’de gösterilmesini engellemek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na defalarca başvurduğu ortaya çıktı. Ancak, Bakanlık, İran’dan gelen “engelleme isteği” yazılarına olumsuz yanıt verdi. İran’a verilen resmi cevaplarda, filmin vizyona girmesine yetkili kurulun karar verdiği ve Türkiye’de vizyona girmesinin önünde herhangi bir engel bulunmadığı bildirildi.

Günay: Engellenemez

Şeriat kurallarına göre zina yapan kadınların taşlanarak öldürülmesini (recm) konu alan ve gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak hazırlanan film, İran’ın bütün ısrarlarına rağmen bugün Türkiye’de vizyona girecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Vizyona girmesi kesinlikle engellenemez. Filmin vizyona girip girmemesine karar veren kurulumuz objektif değerlendirme yapıyor. Sadece filme şiddet sahneleri nedeniyle 18 yaş sınırı koyuldu” dedi.

Aile içi şiddetin filmi

2008’DE yaşamını yitiren İranlı yazar Freidoune Sahebjam’ın gerçek olaylara dayanarak yazdığı “The Stoning of Soraya” adlı kitabından uyarlanan filmin konusu şöyle: 13 yaşındaki Soraya, küçük suçlardan sabıkalı 20 yaşındaki Ghorban Ali ile evlendirilir. 23 yıl süren evliliğinde yedi çocuğu olur. Kocasının dayaklarından dolayı iki bebeği de ölü doğar.

Recm cezası

Ghorban Ali, Soraya’dan boşanmak ister ve nafaka vermemek için onu sadakatsizlikle suçlar. Şeriat kanunlarının hüküm sürdüğü ülkede, Soraya recm cezasına çarptırılır. 1986’da da taşlanarak öldürülür. Ertesi gün bir akrabası, gazeteci olduğunu anladığı Freidoune’un karşısına çıkar ve olayları anlatır.


avatar
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj Sayısı : 414
Kayıt tarihi : 23/05/10
Yaş : 25
Nerden : Kime ne?..

http://sinemayadair.websitem.info/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

- Similar topics
Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz