SİNEMAYA DAİR...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Evanescense

Evanescense Empty Evanescense

Mesaj tarafından Evanescense C.tesi Ara. 04, 2010 4:41 pm

Evanescense 2gt5

Evanescence

Grup Üyeleri
Mevcut Üyeler
•Amy Lee - Vokal ve piyano
•John LeCompt - Gitar
•Rocky Gray - Bateri
•Terry Balsamo - Gitar
•Tim McCord - Bas Gitar

Eski Üyeler
•Ben Moody - Gitar (Grubun kurucularından; Ekim 2003'de ayrıldı.)
•David Hodges - Klavye (Aralık 2002'de ayrıldı.)
•William Boyd - Bas Gitar
Biyografi
Evanescence 'duman gibi yok olmak' anlamına geliyor. Vokalde Amy Lee, gitarlarda Ben Moody'den oluşan grup ilk albümü "Fallen"'ı yayınladı. Peki o gerçekten ilk albümleri miydi? "Nasıl yani?" konusuna az sonra geçeceğiz. Arkansaslı grup, Amy'nin inanılmaz sesi ile diğer alternative-rock gruplarından ayrılıyor. Amy'ye göre grubun sırrı müziklerinin epik, dramatik ve karanlık olması. Belki de Amy'nin ta kendisi. Grubu kuran Amy ve Ben, çocukken yaz kampında tanışmışlar. Amy piyanoyla Meat Loaf'ın "I'd Do Anything For Love"ını çalarak oyalanıyormuş, Meat Loaf hayranı olan Ben hemen gidip tanışmış ve grup kurmaya o gün karar vermişler. Kendi çabaları ile yayınladıkları, CD yazıcı ile çoğalttıkları ilk EP'leri ile yerel olarak oldukça tanınmışlar. O albümü bugün 'komik' olarak nitelendiriyorlar. Arkasından ikinci EP "Whisper" ve 2001 yılında ilk albüm "Origin" gelmiş. Ancak kendilerine özel bir sebepten dolayı, bu albümü hiç yayınlanmamış saymak istiyorlarmış. Bu sebeple Amazon gibi yayınlarda ve resmi sitelerinde "Fallen", ilk albüm olarak görünmektedir. Grup "Fallen" albümüyle büyük bir kitleye ulaşmıştır. Grubun albümü 600.000 satıp Billboard ilk 10'a girmiştir. Cristian-Rock kitlesi tarafından çok sevilip başarı grafiği hızla yükselişe geçince bu kitleye hitap eden müzik marketlerinden toplatılmış. Amerika'da Hristiyan Rock şeklinde bir olgu vardır. Dini temalar işleyen gruplar büyük ilgi toplar. Sadece bu türe endekslenmiş plak dükkanları, radyolar ve festivaller var fakat grup üyeleri kendilerini gotik tarzını kabul etmedikleri gibi yalnız bu kitleye hitap ediyor durumuna gelmek istemedikleri için bu tür dükkanlardan albümlerini toplatma kararı almışlardır. Şarkılarda çoğunlukla aşk ve çaresizlikle birlikte karanlık temaları dikkati çekiyor. Evanescence piyasadaki diğer nu-:-):-):-):-)l veya goth gruplarından çok farklıdır. Grup:
"Öfke dolu gençlerin hazırladıkları, önceden paketlenerek satışa sunulmuş gibi duran çok albüm var piyasada Biz böyle değiliz. Bir görüntü satmaya çalışmıyoruz, sadece kalbimizdekileri yazıyoruz." diye açıklıyorlar.
Grup turnedeyken Ben Moody grubu terketmiştir. Bu bazıları için hayal kırıklığı yaratırken bazıları için de sevinç yaratmıştır! Ben Moody Avril Lavigne'ın bir ara gitaristliğini yaparken grup devam etme kararı alarak turneye kaldığı yerden devam etmiştir ve Ben Moody'nin yerine Cold grubunun gitaristi Terry Balsamo geçmiştir. 2004 yılının Kasım ayında unutulmaz Paris konseri görüntüleriyle oluşan "Anywhere But Home" adında bir konser albümü çıkarmışlardır.

Evanescence Hakkında Bazı Bilgiler
Everybody's Fool şarkısının yazılış nedeni; Bu şarkıda şu an 13-14 yaşlarındaki küçük kız kardeşi Lauri'den bahsediyor. Kimseyi kırmak istemediğini ama etrafta hep ahlaksız (daha kötü bir tabir vardı da neyse anlayın artık) bayan sanatçıların idollerin olduğunu, bunun kendisini deli ettiğini, kardeşinin bir zamanlar yoldan çıkmak üzere olduğunu, daha 8 yaşındayken o kadınlar gibi giyinmeye başladığını söylüyor. En sonunda ben de onunla konuştum ve bir şarkı yazdım diyor. Şarkının sadece Britney Spears'la ilgili olmadığını, bu camiadaki tüm insanlar için yazdığını, Hollywood'taki bütün şeylerin sahte olduğunu, mükemmel olduklarını sandıklarını, aslında hiçbirinin öyle olmadığını. Hepsinin sahte olduğunu ve birçok kız ve kadının imajlarını zedelediğni de ayrıca belirtiyor..
Ben Moody gruptan çıktı ve Avril'le çalışmaya başladı. Buraya kadarını çoğunuz bilirsiniz. Avril'in Nobody's Home parçasında Ben Moody'nin katkısı çokmuş. Asıl ilginç olan Anywhere But Home isminin Nobody's Home'a nispet olsun diye seçilmiş olması. Yani Ben "Evde kimse yok" diyor Amy de "Evden başka herhangi bir yerdeyim" diyor. Evanescence'in Whisper şarkısını hepimiz çok severiz. Şarkının sonlarında Amy "Don't close your eyes" diye başlayan nakaratı tekrarlarken arkadan bir grup daha doğrusu bir koro anlayamadığımız bir şeyler söyler. İşte orada şöyle demektedir:
"SERVATIS A PERICULUM, SERVATIS A MALEFICUM"
Bu LATİNCE söz sık sık tekrarlanır. İngilizce anlamı:
"SAVE US FROM DANGER, SAVE US FROM EVIL"
Türkçe karşılığı: "BİZİ TEHLİKELERDEN KORU, BİZİ ŞEYTANA KARŞI KORU"
Amy nin ölen kız kardeşine yazdığı şarkının ismi "HELLO". Hello şarkısı kendisi için çok önemli bir şarkıymış. "Çocukken bir kardeşim öldü, bu şarkı bir kız ya da erkek çocuğun erken yaşta ölümle tanışmasını anlatıyor.Yaşamak zorunda olduğum bir şey" diyor kendileri. Amy nin kardeşi öldüğünde 3 yaşındaydı.. Amy de 6 yaşındaydı... Kardeşi 1987 yılında doktorların açıklayamadığı bir hastalıktan öldü. Amy ile beraber büyüdüğünü tahmin edebilirsiniz heralde. Biri 6 biri 3 yaşında iki kardeş işte. Ölen kardeşinin fotoğrafını bulamazsın çünkü Amy annesi üzeleceği için ismini bile açıklamıyor... "Hello şarkısını dinleyin" diyor. Anywhere But Home'da da tüm Fallen şarkıları var ama Hello yok. Bunun sebebi albümün konser albümü olması ve Hello'yu Amy ölen kardeşine olan saygısından dolayı canlı performanslarda seslendirmemesi. Amy'nin ölen kardeşinin adı Bonnie. Geçirdiği hastalığın sonucu olarak sık sık hastalık nöbeti geçirirmiş. Bir gün annesi Bonnie'yi banyo yaptırırken bir ara yanından ayrılmak zorunda kalmış, tam bu sırada nöbet başlayınca küvetin içinde boğularak ölmüş. Olay sırasında Amy okuldaymış. Şarkıda Amy'nin okuldan eve gelişi ve yaşadığı bu korkunç olaya inanmakta zorluk çektiği anlatılıyor. Amy için "Hello" kuşkusuz özel bir şarkı. Konserlerde bu şarkıyı hiç söylemiyor aslında söyleyemiyor çünkü ne zaman söylemek istese ağlamaya başlıyor.
Amy'nin resmi olarak hiç yayınlanmayan "you" şarkısıyla ilgili ilginç söylentiler var bu arada. Şarkı Evanescence'a değil tamamen Amy'ye ait. Amy bu şarkının ailesi ve yakınlarına özel olduğu için hiç bir yerde yayınlanmasını istemiyor. Şarkının sözlerine gelince bu sitede ve birçok Türkçe sitede nakarat bölümünde "Lady marry me" diyor. Ama şarkının o bölümünde "Amy marry me" diyor gerçekte. Bu da beraberinde birçok soru işareti getiriyor.
Ben Moody ile Amy lise yıllarında sevgiliymiş ve nişanlanmışlar, sonra da ayrılmışlar. Ben Moody nin gruptan ayrılmasına sebep olarak da en çok bu faktör üzerinde konuşuldu. Yani Ben'in Amy'yi hala seviyor oluşu. Amy Ben ile olan ilişkisi hakkında hiç konuşmuyor, konuşmak istemiyor. Buna karşılık Ben'in nişanlandıktan sonra ayrılmalarına üzüldüğü hakkında birkaç açıklaması var. Herşey bir yaz kampıyla başlamış işte, grupla beraber aşk da başlamış demek ki. Beraber bir röportaj vermişlerdi. Amy, Moody için o benim bir tanem diyordu ve birbirlerinin gözlerine baktıklarında mutluluktan uçtuklarını düşünüyordum keşke birleşseler.

En son Evanescense tarafından C.tesi Ara. 04, 2010 4:56 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Evanescense
Evanescense
incapable of self
incapable of self

http://sinemayadair.websitem.info/

Evanescense Empty Geri: Evanescense

Mesaj tarafından Evanescense C.tesi Ara. 04, 2010 4:43 pm

Amy Lee ~ amy'den sözler...
- "Kadın şarkıcıların ve aktrislerin birbirlerine saygı duyduklarını görünce çok gururlanıyorum çünkü onların kuvvetli olduklarını düşünüyorum. "

- "Müziğimizle bizi dinleyenlere sadece onların zaman zaman ümitsiliğe kapılmadıklarını ve melankolinin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu iletmek istiyoruz."

- "Üzüntü, bazen muhteşemdir..."

- "Bir gün bana biri Evanescence'ı çok sevdiğini ve Nirvana'dan beri hiçbir grubun onu müziğiyle bu kadar etkilemediğini söyledi. Inanılmazdı !"

- "Başından beri bizimle birlikte olan müzisyenler sadece Ben ve benim yazdığımız müziği yorumlamamıza yardımcı oldular. Ve bunun değişmesi için hiç bir neden yok..."

- "Her zaman üzgün değilim ! Bir sürü kişi çok mutsuz bir tip olduğumu sanıyorlar halbuki, aksine, çok neşeliyimdir !"

- "Yazdığımız herşey kalbimizden geliyor, ve satıcılara ayak uydurmak için müziğimizi değiştirmemiz söz konusu değil !"

- "Birçoğunun bize uydurduğu 'gotik' kelimesini reddediyorum çünkü müziğimizin bu türle hiçbir alakası yok !"

- "'Evanescence' bir gaz gibi havada yok olan bir şeyi anlatan, çok güzel, çok gizemli ve bizim müziğimize tamamiyle uyan bir kelime."
Evanescense
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj tarafından Evanescense C.tesi Ara. 04, 2010 4:44 pm

DİĞER GRUPLARIN EVANESCENCE HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ
Chester Bennington (Linkin Park)/ Jonathan Davis (Korn):

Chester:
“Herşeye rağmen bence bu iki yüzlü bir kılıç, çünkü etrafta kendi kimliklerini kazanacak olan bir sürü grup var... Plak şirketleri yeni bir Linkin Park istiyor. Linkin Park’ın önünde tecavüzcü bir herifle bir kadın… Yani bu delilik ama gerçek!”

Jonathan:
“Chester, ben senin yerinde olsaydım Evanescence’nin k*çını tokatlardım.”

Chester:
“Bu çok komik, onlarla stüdyoda yeni sarkılarını kaydederken tanıştım. Biz kendimizi aynı temel üzerine insa etmişiz. Amy ile konuşuyordum ve o çok hoştu. Bana dedi ki; "İşte biz bu problemleri yaşıyoruz. Bizim şirketmizdeki herkes Evanescence’nin "siz(LP)" olmasını istiyor". Ona bunun sakat bir iş olduğunu söyledim. Kabul etti. O da bana dedi ki "Senle olduğu kadar Mike'a da bir düet için teklif götürmeyi istiyordum". Ve ekledi "Bunu yapamayacağını biliyorduk". Bu yüzden bizim çocuklar başka gruplardan Mike’ın yerini tutabilecek bir adam arıyorlardı". Ben de ona dedim ki "kendin ol ve şirketinin yaptığı hiçbir işin sonunda güneş parlamayacak". Ondan sonra da duydum ki bunlar "Bring Me To Life" adında bir şarkı yapmışlar ve Mike gibi söyleyen bir tip de bulmuşlar. Yani bunu duymak biraz üzücü olmuştu.

Styx:
"Evanescence’nin başarısını görmek gerçekten heyecan verici yani Rock’a tekrar piyanonun ezgisini ve vokalin o müthiş uyumunu katmak.."
Paul McCoy(12 stones):
“Bu çok diri birşey. Onlar gerçekten diri çocuklar. Onlar kesinlikle ileride çok iyi bir kariyer edinecekler. Onların o müthiş çıkış şarkılarında yer alabilmek gerçekten büyük bir onur. Bu nefes kesici ve onlar gerçekten diri.” Cristina Scabbia (Lacuna Coil):
“Onlar hakkında kötü birşey söyleyemeceğim çünkü iyi iş başardılar. Onlar için iyi birşey. Şunu diyeceğim ki biz 1997 yılından beri sarkı çıkarıyoruz ve plak sirketimizle olsun medyayla olsun aramız gerçekten iyidr. Onlar gerçekten bu tür müzikte olunabilmiş en büyük markalardan ama Sony müzikle çalışırlarken gerçekten daha güçlüler. Çünku bence Sony’nin bir grubun reklamını yapabilme ve başarıya ulaştırabilme yeteneği oldukça yüksek. Bunun yanısıra onlar bir filme de soundtrack yaptı..”

Apeshit(dergi): Yeni bir grup olan Evanescence’i hiç duydunuz mu?

Cristina:
Evet duydum çünkü bu grup hakkında bir sürü kişi bana mesajlar atıp "Onlar senin tarzını çaldılar.. bu tarzı ilk sen yapmıştın!" diyorlardı. Geçenlerde Evanescence’nin Daredevil soundtracklarından birini dinledim. Evet bana benim tarzımı hatırlattılar, fakat bana Linkin Park’I bile hatırlattılar. Ama ne diyebilirm ki? Yani birşey demiyeceğim çünkü bizim kariyerimizin çok çok başlarında biz de diğer gruplarla kıyaslanmamıza sinir olurduk. Artık ben birşey demiyeceğim çünkü herkes yaptığı herşey hakkında özgürdür. Umarm biz de onların kopyasını sattığımızı söyleyebileceğiz. "İlk biz yaptık! Albümümüzü satın alın!"

Bert (The Used):
"Evan-offense, grubun ismi nasıl söyleniyordu? Sucka-essence" McCracken şaka yapıyor. "Neyse bu boktan grup aslında hata yaptı ve yok oldu. Ve biz de onların önemli noktalarını bulduk ve aldık böylece herşey iyi devam etti.”

Good Charlotte:
Benji:{Bring Me To Life klibi hakkında konuşurken} Amy çekilmesi gereken tüm düşüşleri için dublör tutmalıydı, fakat dublör ilk çekimde kendini yaraladı. Böylece yaptıkları şey ise Joel’i tuttular. Aslında orada giysiyi giyip binadan düşen Joel’di. Hayır, şaka yapıyorum, o Amy Lee’nin ta kendisiydi.
Benji: Evanescence bugün "Bring Me To Life" ile en iyi 10’un arasında. Her sabah uyandığımda Joel’in "wake me up inside" dediğini duyuyorum."
Joel: Hayır siz "wake me up inside" diyorsunuz bende "I can't wake up" diyerek devam ediyorum.
Joel: "Sanırım o elbisenin içinde Amy’den daha güzel görünebilirdim, jkjk, Amy Lee çok güzel!”

Jay(Maxeen):
“Onları sadece bir kez duydum. Amy’nin çok güzel bir sesi var. Yine de dışarı çıkıp albümü almayacağım.”

Ron(Fisher):
“Sonunda o grubu dinleyebilmek içn biraz zaman bulabildim. Bu çok cool! Onun sesi çok iyi ve onların başarılarını tamamiyle anlayabiliyorum. Bir sure sonra duygularımı sürükleyen tek şey, bu kadar çok nakaratı nasıl legato söyleyebildiği. Çok samimiyim. Bu şarkıları nasıl yazdıklarını biliyorum, ama yeni Radiohead albümüne bel bağlamamak iyi olurdu. Başka türlü grup mükemmel.”

Avril Lavigne:
“Dürüstçe cevaplayacağım, tabii ki. Ona karşı hiçbir şeyim yok, ama Ben Moody’nin gruptan ayrılma kararını vermesiyle ilgili onun yargıcı olması bence yanlış. Onunla(Ben Moody’le) yeni albümüm üzerinde çalıştım ve o mükemmel, benim abim, ve inanın bana o da bundan çok acı çekiyor. Bunun yanında söyleyebilirim ki onun şarkı sözlerini çok seviyorum, çünkü çok farklılar, güzel ve derin. Ah! Ve Amy’nin güzel olduğunu da düşünüyorum.”

Tim C. (Ludo):
“Single’larını seviyorum, ve onun sesi çok şaşırtıcı ama bu gerçekten ben değilim, biliyor musun?”

Jonathan Davis (Korn):
-Thoughtless cover’ı üzerine “Evet, Evanescence ile Avrupa’da bir çift şov yaptık ve onu söylediler,” diye anlatıyor The Blitz 99.7 FM’e. “Bir şarkıcı bizim şarkılarımızdan birini cover’lamayı düşünürse bu çok ama çok büyük bir şey, bu bizi sadece uzağa uçuruyor, ve o(Amy Lee) bunu çok güzel yapıyor. Bana defalarca büyük bir Korn fanı olduğunu söyledi. Asıl cool olan şey ise Avrupa’da onları bizim üstümüzde manşet yapacaklarını farz ettiler ve Amy Lee bunu reddederek bizi onların üstünde manşet yaptı. Orada adil bir saygı var. Onun mükemmel bir kız olduğunu düşünüyorum ve güzelce ortaya çıkan cover’ı seviyorum

Christina Aguilera:
Bir yerlerde Evanescence pilicinin şunu söylediğini okudum: “Christina feminizmin gelişmesine yardımcı olduğunu söylüyor, fakat kadınların tarafını tutmak yaptığının tam tersi.”
Bu, herşeyden önce, hangi görüş noktasında veya hangi bakış açısında olmak gibi, biliyor musun? Ve ikincisi, karanlık giyinmeyi, sürekli yamalanmış kıyafetleri giymeyi sevmem…” Gülmekten yıkılıyor “Bu ben değilim. Sen kendi bakış açında kadın olacaksın, ben de benimkinde.”

Karin And Statik (Collide):
Bazı başarılar elde ettiler diye kötü hissetmeyin. Bunun müzik piyasasında ne kadar zor olduğu konusunda hiçbir fikriniz yok. Bu onlara acı çektirmekten daha iyi. Eğer müzik yapmaya başlarlarsa bu elden çıkarmadır, sonra da eksik kalırlar.
Evanescense
Evanescense
incapable of self
incapable of self

Mesaj tarafından Evanescense C.tesi Ara. 04, 2010 4:52 pm

Evanescense Evanescence15vz

Evanescense Evanescencegrupo324ul

Evanescense Amywall131024x7680gt

Evanescense Bandwall51024x7682ix

Evanescense Amy31ej